ARAYÜZ UYARLAMA

Gönderen Konu: ARAYÜZ UYARLAMA  (Okunma sayısı 3240 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Koray Ü.

• Uzman Kullanıcı
  • Logo Uzmanı
ARAYÜZ UYARLAMA
« : 10.08.2007, 11:57 »
merhaba.
cari kartlara bir alan eklemek istiyorum. ancak arayüz uyarlama özelliğini bir türlü kullanamadım.

araçlar-arayüz uyarlama formları dedikten sonra açılan pencerede hiçbir şey ekleyemiyorum...

Çevrimdışı netcom021

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
Ynt: ARAYÜZ UYARLAMA
« Yanıtla #1 : 10.08.2007, 14:35 »
Merhaba,
Uyarlama formuna girdikten sonra sağ tıklayın Show Object Inspector seçeneğini seçin, oradan ek alanlar sekmesine geçip sağ tıklayın ve ekle seçeneğini seçin. Bir alan tanımlayın.
Sonra arayüz formunun altındaki özellikler sekmesinden Columns info (Kolon özellikleri) seçeneğini çift tıklayın. Add butonuna basın. Fields grubunun altındaki name kısmından eklediğiniz alanı seçin gerekli yerleri doldurun. Sonra ok butonuna basın. Tekrar columns info ya girin. yerini shift + aşağı /yukarı ok ile belirleyin.
Kaydederken genel tabını seçili yapın.
Bu şekilde minumum bir örnek yaptıktan sonra istediğiniz şekle getirirsiniz.
Kolay gelsin.

Çevrimdışı Koray Ü.

• Uzman Kullanıcı
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #2 : 11.08.2007, 12:24 »
işte sorun burada.
formu açıp "show object inspector" sonra da "ek alanlar" dediğim zaman sağ tıklasam da, sol tıklasam da "ekle" ya da benzeri bir komut çıkmıyor.

acaba önce yukarıdaki menüden araçlar->arayüz uyarlama formları mı demem gerekiyor?

Çevrimdışı netcom021

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #3 : 17.08.2007, 18:32 »
Merhaba Koray Bey,
Ben bir arkadaşın nickini kullandığım için mesajlar email ime gelmiyor. Mesajınızı yeni gördüm. Benim kullandığım o şekilde oluyordu. Ana menüden bakınca ben hiç bir şey yapamıyorum. Sadece rol tanımları yapılıyor bende.

Kolay gelsin.

Çevrimdışı netcom021

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #4 : 20.08.2007, 19:00 »
Merhaba Koray Bey,
Aşağıdaki yoldan gidiyor musunuz?
1) öncelikle cari hesap browserindeyken uyarlama formuna geçip alanı tanıtmanız lazım. kaydetmeniz lazım.
2) Daha sonra bir cari hesaba değiştir yapıp uyarlama formunu bir daha çalıştırmanız ve 1 de tanımladığınız alanı burada uygun yere taşımanız lazım diyelim.

Siz 1. maddeyi uygulamadan 2. maddeden başlamış olabilirsiniz. Bir de buna göre fikir yürütün.
Kolay gelsin.

Çevrimdışı mugetr

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #5 : 22.08.2007, 18:50 »
merhaba arkadaslar uyarlamayı yapmak için nerde uyarlama yapılacaksa orayı yarım ekran yapıp go için kırmızı noktadan arayüz uyarla diyoruz daha sonra carihesap tan boş bir kolon tıklıyoruz.columnsiİnfodan yanı kolon özelliklerinden 3 noktaya tıklıyoruz. tıkladığımızda alt kısımda add diye bir sekme var yani ekle anlamında ordan yeni bir kolon ekleyebiliiriz ilgilenen arkadas varsa döküman gönderebilirim

Çevrimdışı Koray Ü.

• Uzman Kullanıcı
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #6 : 27.08.2007, 17:09 »
mesajları okuduktan sonra denedim, oldu.. netcom021 kullanıcı adli arkadaşın dediği gibi 1.adımı atlayıp 2.adımı uygulamaya çalışıyormuşum...

Bu arada bu arayüz uyarlama hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben şu anda, sekme sırasını dahi ayarlayamıyorum. Tiger'da vs. açık ama Go'da gizli olan alanları görünür hale getiremiyorum. Öntanımlı alanların yerlerini değiştiremiyorum, ya da silemiyorum, logo hemen eski haline getiriveriyor. Dolayısıyla bu arayüz uyarlama denen şey koca bir safsata mı, yoksa gelecekte inşa edilecek büyük bir binanın temel  taşları mı, karar veremiyorum... Siz ne dersiniz?

Çevrimdışı netcom021

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #7 : 28.08.2007, 11:31 »
Merhaba Koray Bey,
Gizleme yeniden ekleme olaylarını browser için soruyorsanız. Onu F11 tuşu ile çağırabiliyorsunuz. Yada Başlıkların en solundaki renkli hücreye basıp "Kolon gizle göster F11" seçeneğiniz seçiyorsunuz. Gelen form zaten size tanıdık geliyor yaparsınız.

Stok kartının içindeki alanlara gelince onlar kilitlenmiş. Bir alana tıkladıktan sonra veya istediğiniz yere taşıdıktan sonra object inspector dan Anchor özelliklerine geliyorsunuz. Default olarak akleft ve aktop değerindedir. Yani nereye taşırsanız taşıyın. Alanın sol üst köşesine kilitlidir. Kilitli olduğu için her seferinde Left ve top değerinde olan rakama konumlanır. Akleft ve aktop değerlerinin checkini kaldırısanız. Artık istediğiniz yere konumlanır.

Bir de silmeden bahsetmiştiniz. Silmeye izin vermemiş olabilir. Ama onları kullanımdışı yapabilirsiniz. Mesela barkod 2 ye veri girişine izin vermemek için onun Enabled Checkini kaldırırsınız. Onun ekranda da görünmesini istemiyorsanız. Visible checkini kaldırırsınız.

Arayüz uyarlamanın yapılması çok güzel olmuş bence. Ama Ctrl + F ile yapılan aramalarda bunların bulunması çok önemli bence. Ctrl + F nin kullanımı lksdos a göre çok harika olmuş bence. Her alanda Ctrl+F yi kullanabilseydik çok harika olacaktı.

Kolay gelsin.